Książkowo – Przekłady – dla dorosłych

Teczka
Teczka

Timothy Garton Ash
Znak, Kraków 2006 

Najbardziej osobista i intrygująca książka znanego brytyjskiego pisarza i publicysty, specjalisty od spraw Europy Wschodniej. Jego własna teczka Stasi - tajnej wschodnioniemieckiej policji - którą otwiera przed nim uprzejma niemiecka urzędniczka, staje się kluczem do wspomnień z okresu studiów w Berlinie. Co czuje człowiek, gdy odkrywa, że każdy jego krok był śledzony i odnotowany? Kto był agentem? Dawna dziewczyna czy może któryś z wykładowców? Garton Ash decyduje się na konfrontację: rozmawia z informatorami, próbuje dociec motywów ich postępowania i prześledzić późniejsze losy. Literacki talent autora sprawia, że prywatną opowieść z podzielonego murem miasta czyta się lepiej niż niejeden thriller polityczny. 
Jak napisać powieść kryminalną

Lesley Grant-Adamson
Wydawnictwo Literackie, Kraków 1999 

Jak napisać powieść Lesley Grant-Adamson odkrywa tajniki tworzenia klasycznej powieści kryminalnej oraz jej rozmaitych współczesnych odmian. Jakie elementy składają sie na dobry kryminał? Skąd brać pomysły? Jak zawiązać intrygę? Jak budować sylwetki bohaterów? Jak rozwinąć fabułę? Jak zdobywać potrzebne informacje? Jak doskonalić styl i stosować różne techniki narracyjne? Jak wybrnąć z sytuacji bez wyjścia? Oprócz praktycznych odpowiedzi na te pytania książka zawiera porady dotyczące nawiązywania kontaktów z wydawnictwem, wyjaśnia zasady redagowania tekstu i sporządzania korekty autorskiej (w aneksie tabela znaków korektorskich wraz z przykładami ich zastosowania). 
Słownik bitew świata
Słownik bitew świata

Ian Vernon Hogg
Znak, Kraków 1997 

Słownik zawiera opis ponad 500 najważniejszych bitew w historii świata, od starożytności po wojnę w Zatoce Perskiej. Uzupełniony mapami pokazującymi przemiany sztuki prowadzenia bitew, indeksem i chronologiczną tabelą rozwoju uzbrojenia, zawiera również cytaty z epoki ożywiające narrację.

Dynastie świata
Dynastie świata

John E. Morby
Znak, Kraków 

Dzieło to zawiera przejrzyście skonstruowane tablice chronologiczne podające lata panowania, związki rodzinne i inne informacje dotyczące ponad 600 dynastii świata, od starożytnego Egiptu do dnia dzisiejszego. Informacje zawarte w książce oparte są na wielu starannie przebadanych źródłach (podanych w bibliografii), dzięki czemu osiągnięto wiarygodność i precyzję.