Książkowo – Przekłady – dla dzieci

Snoopy i kwestia stylu
Snoopy i kwestia stylu

Charles M. Schulz
Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 

Snoopy, sympatyczny pies rasy beagle, urodził się w Ameryce w 1950 roku. Wówczas to Charles M. Schulz zaczął rysowanie najsłynniejszego i najbardziej oryginalnego komiksu wszech czasów. Najsłynniejszego - bo w ciągu 50 lat pojawił się w ponad 2300 gazetach i 1400 książkach, nieomal na całym świecie. Najbardziej oryginalnego - bo pozbawionego typowej dla komiksów epickości: zamiast akcji mamy tu do czynienia z opartą na wnikliwej obserwacji, ogromnej wrażliwości i wyobraźni powiastką filozoficzną.(…) 
Snoopy i sprawy życiowe
Snoopy i sprawy życiowe

Charles M. Schulz,
Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 

Snoopy i sprawy życiowe 
Snoopy i kwestia przyjaźni
Snoopy i kwestia przyjaźni

Charles M. Schulz
Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 

Snoopy to bez wątpienia najlepiej rozpoznawalna postać komiksowa na świecie. Ale pamiętać trzeba, że jest on tylko jednym z bohaterów obrazkowych historyjek Charlesa M. Schulza. Cała gromadka postaci zaludniających ten komiksowy świat została przez autora nazwana "peanuts", czyli "maluchy" albo "dzieciaki", ale przede wszystkim "fistaszki", czyli małe orzeszki ziemne. Każde dziecko z paczki Fistaszków, choć jest "tylko" dzieckiem, ma wyraziście ukształtowany charakter i problemy doskonale znane dorosłym. Kiedy spytano Schulza, dlaczego nie rysuje dorosłych, odpowiedział, że nie zmieściliby mu się w klatce komiksu... 
Snoopy i porady życiowe
Snoopy i porady życiowe

Charles M. Schulz, 
Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 

Kim byłby Snoopy, gdyby nie jego ponadprzeciętna wyobraźnia? Zwykłym psem rasy beagle, jakie obwąchują świat. A kim byłby Snoopy, gdyby nie gromadka dzieci (i jeden ptaszek), czyli reszta Fistaszków? Pewnie zatraciłby się doszczętnie w świecie wyobraźni. Albo zostałby filozofem-samotnikiem. Ale w świecie, w którym umieścił go Charles M. Schulz, Snoopy ma wiele obowiązków. Ponieważ nie ma tam dorosłych (są za duzi), to właśnie Snoopy musi ich zastąpić: okazywać dzieciom czułość, pocieszać, udzielać porad w sprawach fundamentalnych, towarzyszyć w zabawach i rozśmieszać. Czasami nawet, dla zabawy, potrafi udawać, że jest zwykłym psem rasy beagle... 
Piotruś Pan i Wendy
Piotruś Pan i Wendy

James Matthew Barrie
Znak, Kraków 2006 

Pierwowzór literacki wielu filmów - nie tylko rysunkowej historii Disneya, ale także takich jak Kapitan Hook Stevena Spielberga czy Marzyciel Marca Forstera. Wydawnictwo Znak przygotowało piękną książkę z ilustracjami Joanny Rusinek w znakomitym nowym tłumaczeniu Michała Rusinka. Przygody trójki angielskich dzieci zaprzyjaźnionych z niezwykłym chłopcem Piotrusiem, który potrafi latać, są atrakcyjne również dla starszego odbiorcy.
Zapraszamy do odczytania Piotrusia Pana na nowo. Jest to książka dla dzieci - z zapartym tchem będą one śledzić wątek piratów, Indian i krokodyla - oraz dorosłych, w których zawsze drzemie tęsknota za młodością. 
Piotruś Pan w czerwieni
Piotruś Pan w czerwieni

Geraldine McCaughrean
Znak, Kraków 2006
 

Wydawało się, że wszystko się skończyło. Dzieci państwa Darling wróciły szczęśliwie do domu. Zapodziani Chłopcy znaleźli rodzinę, kapitan Jakub Hak zniknął w paszczy krokodyla, a Piotruś Pan umówił się z Wendy, że będzie ją co roku zabierał do Nibylandii na wiosenne porządki. Tymczasem po wielu latach urzekająca kraina zaczęła wzywać swoich dawnych mieszkańców…
Piotruś Pan w czerwieni to oficjalna kontynuacja przygód wiecznego chłopca. Powstanie tej książki zostało zainicjowane przez Great Ormond Street Hospital, który jest właścicielem praw do postaci Piotrusia Pana. Konkurs na sequel ogłoszony został w 2004 roku, dokładnie sto lat po premierze sztuki J.M. Barriego. W szranki stanęło kilkuset pisarzy z całego świata. Laureatką została Geraldine McCaughrean, angielska pisarka, autorka ponad 130 książek i sztuk teatralnych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Premiera Piotrusia Pana w czerwieni to wydarzenie niezwykłe. Książka ukazuje się jednocześnie w 29 krajach! Losy Piotrusia Pana, Wendy, Zapodzianych Chłopców, piratów, Czerwonoskórych i Cynowego Dzwoneczka znowu staną się źródłem niezwykłych emocji.
 
Gdziekolwiek jestem - jest i Miś. Kolekcja wierszy
Gdziekolwiek jestem - jest i Miś. Kolekcja wierszy

A. A. Milne
Egmont Polska, Warszawa 2006 

Zbiorek z kolekcją wierszy dla dzieci, autora najsłynniejszej książki dla małych czytelników. 
Kiedy byliśmy bardzo młodzi
Kiedy byliśmy bardzo młodzi

A. A. Milne
Egmont, Warszawa 2005 

Klasyczne wiersze A.A. Milne z ilustracjami E.H.Sheparda. 
Mamy już sześć lat
Mamy już sześć lat

A. A. Milne
Egmont Polska, Warszawa 2005 

To już drugi tom wierszyków A.A. Milne'a, który ukazuje się na naszym rynku. Nie ma dzieci, które pogardziłyby śmiesznymi rymowankami.