Książkowo – Książki własne – dla dzieci

Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci
Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci

 Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami?

Dlaczego tylko Bartek potrafi z nauczycielami załatwić każdą sprawę?

I co sprawia, że czasem nawet rodzice dają się do czegoś przekonać?

To magia!

Ty też możesz nauczyć się, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zgadać na śmierć!

Taką magię znali już ludzie w starożytności, a dzisiaj – studiują ją menadżerowie, twórcy reklam, politycy.

Ta magia – to magia retoryki!

A ta książka – to twój do niej klucz!
Powieki
Powieki

tekst: Michał Rusinek
ilustracje i opracowanie: Ola Cieślak
Opera Podlaska, 2012"Powieki" to książka dla dzieci - o śmierci. Dedykowana jest pamięci Janusza Korczaka, człowieka, który pomagał najbiedniejszym, skazanym na niebyt dzieciom widzieć piękno świata, choćby i przez chwilę. Ta opatrzona niezwykłymi ilustracjami Oli Cieślak publikacja powstała przy okazji premiery musicalu "Korczak" w Operze Podlaskiej
Wierszyki domowe
Wierszyki domowe

 Znak, Kraków 2012

 Domowa wierszykownia według Rusinka

Próg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Lubisz śpiewać do prysznica? Oglądasz kręcące się w pralce pranie?

Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. Sprawdź, co robią, kiedy na nie nie patrzysz.

Błyskotliwie ilustrowana przez Joannę Rusinek książka to świetny pomysł na prezent, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - dzieci zabawne wierszyki, a dorośli - przypisy z przymrużeniem oka.
Żółty świat Ryska. Bazgrajka
Żółty świat Ryska. Bazgrajka

Animade, Warszawa 2012

 Bazgrajka to niezwykła książeczka, w której dziecko, za pomocą dołączonej kredki, może dorysować i kolorować niektóre elementy ilustracji. Autorem książeczki jest Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej. Dochód ze sprzedaży Bazgrajki przeznaczony jest na wysokiej jakości kredki wręczane dzieciom w całej Polsce w ramach działalności Fundacji Mówimy obrazami.
Zaklęcie na
Zaklęcie na "w"

 Literatura, Warszawa 2011

 Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły - zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarnobiały...
Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Kiedy byłam mała/Kiedy byłem mały
Kiedy byłam mała/Kiedy byłem mały

wraz z Joanną Olech
Literatura, Warszawa 2010

 Asia była chuchrem (ale za to pyskatym). Stale pomalowana gencjaną w fioletowe kropki, z idiotyczną kokardą na czubku głowy, nie przypominała blond aniołka. Pierwsze koślawe litery stawiała piórem maczanym w kałamarzu. Najchętniej jadała chleb z dżemem i pyzy z dziurką. Kolekcjonowała zapachy. 
Michałek był chłopięciem chorowitym, ale chciał zostać czołgistą, najchętniej takim z czasów II wojny światowej, podsłuchiwał spod stołu rozmowy dorosłych, chrupał krakersy brydżowe i grzecznie nosił upokarzające dziewczęce kozaczki (bo akurat takie rzucili), zamiast hełmofonu, o którym do dzisiaj marzy.
Joanna Olech i Michał Rusinek odkrywają przed nami tajemnice swego dzieciństwa!
Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci
Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci

Znak, Kraków 2010

 Kolejna po Jak przeklinać książka poświęcona zabawnym słowom wymyślanym przez dzieci. Tym razem Michał Rusinek zebrał ponad cztery tysiące słów przekręcanych przez najmłodszych i na ich kanwie napisał zbiór wierszyków. Dowiedzieć się z nich można skąd wzięły się pomindorki (z miłości pomidora i indyczki), co ją wly i jakie konsekwencje ma chodzenie na giełdę starości. Potęgę dziecięcej wyobraźni obrazują też ilustracje Joanny Olech i kolaże Marty Ignerskiej. Na końcu książki został zamieszczony alfabetyczny spis dziecięcych przekrętów.
Mały Chopin
Mały Chopin

 Znak, Kraków 2009

 Michał Rusinek napisał błyskotliwą, śmieszną, wierszowaną opowieść o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem. Niemałą zasługę mają w tym mrówki i pyszny wielkanocny mazurek. Nowoczesne ilustracje wykonała Joanna Rusinek. Książka została przetłumaczona na dziesięć języków, w tym chiński i japoński, i jest naszą wizytówką na Rok Chopinowski 2010.
Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci
Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci

 Znak, Kraków 2008

 Autor wpadł na genialny pomysł, by zebrać – także za pośrednictwem mediów – przekleństwa wymyślone przez dzieci i na ich kanwie napisać wierszowany poradnik. Bynajmniej nie są to trawestacje „dorosłych” przekleństw, ale świeże, często całkowicie absurdalne, obfitujące w zaskakujące skojarzenia frazy, za pomocą których dzieci wyrażają emocje. Czy można nie ulec urokowi powiedzenia „O, oskoma!” albo „Pucho marna!”, czy „Wydzimdzirymdzi”?
Kopciuszek. Niebaśnie
Kopciuszek. Niebaśnie

 Czarna Owca, Warszawa 2006

 To historia o bardzo nowoczesnym Kopciuszku rozmiłowanym w kolorowych magazynach dla Pań i o synu szemranego biznesmena, który jest współczesną odmianą księcia. W roli szklanego pantofelka - najmodniejszy model sportowego buta znanej firmy. Znakomita bajka dla dzieci i dorosłych, przestrzegająca przez naśladowaniem innych i zbytnim hołdowaniem modnym nowinkom.