Muzycznie – Musicale

Przygody Arka Noego
Przygody Arka Noego

 Musical przygotowany przez Teatr Ludowy w Krakowie

Reżyseria:
 Włodzimierz Nurkowski 
Muzyka: Andrzej Zarycki 
Scenografia: Barbara Guzik 
Choreografia: Monika Myśliwiec 
Konsultacje muzyczne: Jerzy Kluzowicz 
projekcje video: Paweł Weremiuk 
Występują: Martyna Malcharek (gościnnie), Małgorzata Krzysica, Jacek Joniec, Paweł Kumięga, Jan Nosal, Piotr Piecha oraz jako Arek Dominik Dworak / Jan Sułkowski i Balet Krakowskiej Akademii Tańca 


Już od wielu dni nad Krakowem deszcz pada, leje, siąpi, mży. Barka Arka pełna już jest najróżniejszych zwierząt. „I łaciate, i kudłate, pręgowane i skrzydlate” znalazły schronienie przed potopem w jego niewielkim pontonie. Jednak to dopiero początek przygody, bo powódź zatopiła cały Kraków i na niebie zamiast gwiazd można oglądać złote rybki. 
Ponton jak arka dryfuje od Wawelu do sterczącej nad zdradliwą tonią Wieży Mariackiej i dalej do Kopca Kościuszki, a głód coraz bardziej doskwiera rozbitkom… Czy zwierzakom wystarczą zabrane w pośpiechu chrupki? Czy w strugach deszczu znajdą suchy ląd? Czy z pomocą Arka znajdą nowy dom? 
Tej mokrej przygodzie towarzyszą wesołe pląsy w strugach deszczu i skoczne, mimo pochmurnego nieba, piosenki, które na pewno na długo zapadną w pamięć młodym widzom. 


 
"Swing!"

Muzyka: Duke Ellington
Reżyseria i choreografia: Jaroslaw Staniek
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Nesteruk
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Stanisław Fjałkowski, Adam Skrzypek
Przekład tekstów piosenek: Michał Rusinek 

Sylwestrowa premiera "Swing!" w CAPITOLU to show z piosenkami Duke'a Ellingtona. Szalona epoka jazzu, klimat słynnego nowojorskiego Cotton Clubu - i noc w towarzystwie bohaterów piosenek króla jazzu, prawdziwy big band, efektowne kostiumy, swiatła i kolory, precyzyjne układy taneczne ze stepowaniem, a przede wszystkim cudowne, porywające utwory Duke'a Ellingtona. To nie bedzie widokówka retro, a żywy, wibrujący emocjami, mistrzowski show! 
Jekyll
Jekyll

prapremiera polska musical w 2 aktach na podstawie powieści Roberta Louisa Stevensona Doktor Jekyll i pan Hyde

muzyka: Frank Wildhorn
libretto i teksty piosenek: Leslie Bricusse
przekład: Michal Ronikier
polskie teksty piosenek: Michal Rusinek
reżyseria: Michal Znaniecki
choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmiec
scenografia: Pawel Dobrzycki (d)
scenografia: Barbara Ptak (k)
kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
asystent reżysera: Anna Ratajczyk
asystent choreografa: Natalia Gajewska
asystent scenografa: Natalia Horak
asystent kostiumologa: Renata Michman 

Podobno Robert Stevenson napisał upiorną opowieść o walce Dobra ze Złem w ciagu trzech dni. Historia ta tak bardzo przeraziła jego żone, ze autor spalił rękopis w kominku, po czym w ciągu kolejnych trzech dni napisał ją jeszcze raz... Ile w tym prawdy? Nie wiadomo, ale brzmi dobrze. Jekyll & Hyde, oparty na jego noweli, jest niewątpliwie jednym z najciekawszych musicali końca XX wieku. Jego partytura pełna jest mrocznych i niepokojących brzmień, co zdecydowanie wyróżnia go spośród wielu innych. Światowa prapremiera musicalu miała miejsce w Alley Theatre w Houston (USA), 24 maja 1990 roku. Na Broadwayu zadebiutował w 1997 r., a gdy po czterech latach schodził z afisza nowojorskiego Plymouth Theatre, był już najdłużej granym spektaklem tego teatru (1.543 przedstawienia). Spektakl otrzymał kilka nominacji do Tony Award, niestety - tylko nominacji. Grany jest w wielu miejscach na świecie - w Czechach, Niemczech, Japonii i Kanadzie. Fascynująca muzyka Wildhorna prowokuje wokalistów do zmierzenia sie z tym dziełem - w ciagu kilkunastu lat powstały liczne nagrania płytowe. I choć nikt nie ośmiela się tknąć najważniejszych songów, to jednak wiele piosenek bywa zmienionych lub bezlitośnie pociętych. http://www.teatr-rozrywki.p